“Durduran Yumruk” Bruce Lee, 3’te 3 Tarih Sahnesindeydi

04.06.2021 - Cuma 13:40

Her Pazar TRT1’de ilgiyle izlenen 3’te 3, sürpriz yarışmacıları ve heyecan dolu soruları, ilgiyle izlenen tarihi karakter canlandırmalarıyla izleyicisini yine ekrana kilitledi. 80’li yıllarda herkesi ekrana kilitleyen efsane oyuncu Bruce Lee, 3’te 3 Tarih Sahnesi’nde canlandırıldı. Herkes o günlere gitti

Türkiye’nin bilgi yarışması 3’te 3, yayınlanan son bölümüne tarihi karakterler damgasını vurdu. Yarışmacıların sorularda arada kalmasıyla yardım aldığı Prof.Dr. Tufan Gündüz yorumlarıyla renk kattığı yarışma, Pelin Çift’in sunumuyla televizyonun vazgeçilmezleri arasındaki yerini aldı.

 

EFSANE OYUNCU BRUCE LEE’NİN BAŞARISININ SIRRI

 

Küçük yaşlarda babası sayesinde tanıştığı KungFu’ya kendi yorumunu katan, ABD’de Felsefe eğitimi alan Bruce Lee’nin canlandırıldığı bölüm izleyenleri 80’li yıllara taşıdı. Basitlik, hız ve gücü birleştirdiği “durduran yumruk” tekniğiyle tanınan Lee, Hollywood film tarihinde ilk kez bir filmin başından sonuna kahraman olarak kalan ilk Asyalı oyuncu. Sanatçı İshak İkincitekgül’ün canlandırdığı efsane sanatçı Bruce Lee başarısının sırrını şöyle anlattı: “Çok basit. Zihnini boşalt. Formsuz ol. Su gibi. Suyu bir bardağa koyduğunuzda su bir bardak olur. Bir şişeye koyduğunuzda bir şişe olur. Su akabilir ve parçalayabilir. Sen su gibi ol dostum.

 

Dövüş sanatları ustası da olan ünlü Amerikalı sinema oyuncusu kimdir?” sorusuna mesleği yönetmenlik olan Kemal Sevimli, Bruce Lee cevabıyla doğru cevapladı. 

Sevimli, sonraki soru olan “14 yaşında tahta geçen, 14 yıl saltanat sürmüş ve Osmanlı padişahlarının 14üncüsü olan padişah hangisidir” sorusunda Prof.Dr. Tufan Gündüz’den yardım alarak “1. Mustafa seçeneği çıkarıldı. Diğer iki seçenekten doğru olan 1. Ahmet yerine, 3. Mehmet diyen yarışmacı ödül kazanamadan yarışmayı tamamlamış oldu.

CEZAYİR’DEKİ FRANSIZ SOYKIRIMI SEYİRCİYİ AĞLATTI

 

Türkiye ve dünyanın önemli karakter ve olaylarının canlandırıldığı Tarih sahnesi bölümünde bu hafta, Cezayir’de Fransa’nın yaptığı katliamı anlatan bir katledilen Cezayirli kadın, Türkçe’nin devlet işlerinde kullanılmasına öncülük eden Cacabey ve Hollywood film tarihinde ilk kez bir filmin başından sonuna kahraman olarak kalan ilk Asyalı Bruce Lee usta oyuncular tarafından canlandırıldı.

 

“Ben hiç kimseyim. Adımın bir önemi yok” diye başlayan sanatçı Nermin Yılmaz’ın canlandırdığı Cezayir’de Fransız soykırımı sırasında yaşayan bir kadın büyük ilgi gördü. Sağlık Yönetimi doktorası yapan Meral Timurtaş’ın sorularından biri olan canlandırmada “2.5 milyon insan toplama kamplarında tecrit edildi. Koloneller kendi çetelerini kurup, kasap gibi insan kestiler. Uluslararası hukuk neredeydi? Fransa'nın o çok övündüğü insan hakları neredeydi? Barış elçileri, adalet, hak neredeydi? İnsanlığa dair tek bir şey yoktu orada. O kadar rahatlardı ki tecavüz ettikleri kadınlarla fotoğraf çektirdiler. Teslim olmuş sivilleri öldürürken filme kaydettiler. Babalara oğullarına yapılan işkenceyi izlettiler. Hapse giren hiç kimse canlı çıkmadı. Denizin dibi ayağına taş bağlanmış cesetlerle dolu. Ama hiçbir zulüm bizi toprağımdan koparamadı. İslam dinim, Arapça benim dilim, Cezayir benim vatanım” sözleri ekran başındaki herkesi ağlattı.

 

Canlandırmanın ardından sorulan “Fransa'nın 8 Mayıs 1945'de Cezayir'de yaptığı katliam hangi isimle anılmaktadır?” sorusunda seçeneklerden olan Sétif ve Guelma, Srebrenitsa ve Arakan’da kararsız kalan yarışmacı Meryem Timurtaş, Sétif ve Guelma cevabından emin olmadığını söyleyerek yarışmadan çekildi. Böylece, daha önce barajı geçtiği 5 bin TL’nin yarısını alarak yarışmayı tamamladı.

TÜRKİYE’NİN ASTRONOTU İÇİN ÖNERİLEN İSİMLERDEN CACABEY, 3’TE 3’DE SORU OLDU

Çok bilinen latin deyimlerinden “Talih cesurlara yardım eder” diyerek 500 bin TL hedefi olduğunu söyleyen yarışmacı Dilan Korkmaz, sorulara çok hızlı hazır cevaplarıyla büyük ilgi gördü. 

15 bin liralık üçlemenin ilk sorusunda Tarih Sahnesi’nde Selçuklular döneminin önemli devlet adamlarından biri olan ve  "Devlet işlerinde Türkçe konuşmayı, yazışmalarda Türkçe kullanmayı seçtim" diyerek kendini tanıtan önemli devlet adamını sanatçı Mehmet Atay canlandırdı. Türkiye’nin uzay yolculuğunda Türkiye’den gidecek ilk astronota verilmesi önerilen isimlerden biri olan Cacabey, Kırşehir’de medrese ve rasathanesiyle tarihe ve bilime önemli katkılarda bulundu. “Selçuklular Dönemi'nde Kırşehir emirliği de yapmış olan Türk devlet adamı kimdir?” sorusuna doğru yanıt veren Korkmaz, bir sonraki soruya geçti.

Yarışmacının 12’nci sorusunda “Kamboçya'da 67 mayın ve patlayıcıyı imhasını sağladığı için "cesaret madalyası" ile ödüllendirilen canlı hangisidir” sorusunda yardım aldığı Prof.Dr. Tufan Gündüz, yarışmacının arada kaldığı seçeneklerden biri olan “köpek” seçeneğini eledi. Köstebek ve fare arasından doğru olan fare seçeneğini seçen Dilan Korkmaz, sonrasında yarışmadan çekilerek 50 bin lira ile yarışmadan çekildi.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ