Yeni Tehdit Pembe WhatsApp

22.04.2021 - Per┼čembe 09:10

Android kullan─▒c─▒lar─▒, WhatsApp arac─▒l─▒─č─▒yla yay─▒lan yeni bir tehdit ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya. ESET Ara┼čt─▒rmac─▒s─▒ Lukas Stefanko kullan─▒c─▒lar─▒ WhatsApp ve di─čer büyük mesajla┼čma platformlar─▒nda dola┼čan ve yeni bir WhatsApp renk temas─▒ öneren mesajlara kar┼č─▒ dikkatli olmalar─▒ konusunda uyard─▒.   

 

ESET Ara┼čt─▒rmac─▒s─▒ Lukas Stefanko, sahte bir Whatsapp güncellemesiyle yay─▒lan kötü amaçl─▒ yaz─▒l─▒m─▒ analiz ederek kullan─▒c─▒lar─▒ uyard─▒. Platform için resmi bir güncelleme oldu─čunu iddia eden "WhatsApp Pink" temas─▒, gerçekte WhatsApp ve di─čer büyük sohbet uygulamalar─▒ndaki mesajlara otomatik yan─▒tlar gönderiyor. 

Ocak ay─▒nda ortaya ç─▒kan zararl─▒ yaz─▒l─▒m─▒n yeni bir sürümü

Lukas Stefanko’nun yapt─▒─č─▒ aç─▒klamaya göre "WhatsApp Pink, Ocak ay─▒nda ortaya ç─▒kar─▒lan  WhatsApp otomatik yan─▒t solucan─▒n─▒n güncellenmi┼č bir sürümü. Truva at─▒n─▒n güncellenmi┼č sürümü sadece WhatsApp mesajlar─▒na de─čil, ayn─▒ zamanda di─čer anl─▒k mesajla┼čma uygulamalar─▒nda al─▒nan mesajlara da otomatik yan─▒t veriyor. Bu da belirgin bir ┼čekilde daha geni┼č yay─▒l─▒m─▒n─▒n nedeni olabilir. Truva at─▒, WhatsApp, WhatsApp Business, Signal, Skype, Viber, Telegram gibi uygulamalarda al─▒nan mesajlara ve WhatsApp'─▒n çe┼čitli resmi olmayan, üçüncü taraf sürümlerinden birine otomatik olarak indirilebilece─či bir web sitesine ba─člant─▒ ile yan─▒t veriyor." 

Bu zararl─▒ yaz─▒l─▒m kötünün ba┼člang─▒c─▒ olabilir

ESET ürünleri taraf─▒ndan Android / Spams.V olarak alg─▒lanan yeni sürüm çok fazla bir ┼čey yapm─▒yor. Bununla birlikte Stefanko, bunun sadece bir "test sürümü" olabilece─či ve gelecekte daha kötü niyetli bir varyant bekleyebilece─čimiz konusunda uyar─▒larda bulundu. Ayr─▒ca, web sitesi gelecekte çe┼čitli kötü amaçl─▒ yaz─▒l─▒m türlerini bar─▒nd─▒rmak için kullan─▒labilir.

Resmi ma─čazalar d─▒┼č─▒ndan uygulama yüklemeyin

Stefanko'ya göre, kötü amaçl─▒ uygulamay─▒ indirmek ve yüklemek için, kullan─▒c─▒lardan resmi Google Play ma─čazas─▒ d─▒┼č─▒ndaki yerlerden uygulamalar─▒n yüklenmesine izin vermeleri ve bu nedenle Android cihazlarda anahtar ve varsay─▒lan olarak etkinle┼čtirilmi┼č güvenlik önlemini devre d─▒┼č─▒ b─▒rakmalar─▒ istenmez. Ancak, kötü amaçl─▒ yaz─▒l─▒m kullan─▒c─▒n─▒n bildirimlerine eri┼čmek için izin istiyor.

Yükleme i┼člemi tamamland─▒─č─▒nda ve kullan─▒c─▒ "WhatsApp Pink" e t─▒klad─▒ktan sonra, uygulama hiç yüklenmedi─čini iddia ederek kendini gizliyor. Kurban daha sonra, fark─▒nda olmadan daha fazla yay─▒lmas─▒na neden olaca─č─▒, cevap vermek zorunda kalaca─č─▒ bir mesaj alacakt─▒r.

 

Pembe WhatsApp’─▒ indirenler ne yapmal─▒

WhatsApp Pink’i indirdiyseniz, Ayarlar ve Uygulama Yöneticisi alt menüsü arac─▒l─▒─č─▒yla kald─▒rabilir veya cihaz─▒n─▒z─▒ tarayacak ve otomatik olarak kald─▒racak tam özellikli bir Android güvenlik çözümü yükleyebilirsiniz.Gelecekte bu ve benzeri doland─▒r─▒c─▒l─▒klara kanmamak için alabilecek önlemler ise ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir.

  • ─░stenmeyen bir mesajla tan─▒mad─▒─č─▒n─▒z birinden ald─▒─č─▒n─▒z ba─člant─▒lara veya eklere asla t─▒klamay─▒n
  • S─▒k─▒ onay süreçlerine sahip olduklar─▒ için yaln─▒zca resmi uygulama ma─čazalar─▒ndan uygulama indirin
  • Her zaman sayg─▒n bir mobil güvenlik çözümü kullan─▒n
  • Uygulamalara ne tür izinler verdi─činize kar┼č─▒ dikkatli olun

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajans─▒